تور مجازی

آتشکده نطنز (آتشکده ساسانی)


از مهم ‌ترین و قدیمی ‌ترین آثار موجود در مرکز شهر تاریخی نطنز بنای زیبای آتشکده متعلق به دوره ساسانی و متعلق به دوره آل‌ بویه است که در نزدیکی هم قرار گرفته اند.

آتشکده ساسانی یا آتشکده نطنز که از آن به عنوان چهارطاق نطنز نیز یاد می شود، یک بنای تاریخی بسیار کهن در شهرستان نطنز استان اصفهان است. این بنای تاریخی 1800 سال عمر دارد و هنوز هم پابرجا مانده و مهم ترین جاذبه گردشگری شهرستان نطنز محسوب می شود.

آتشکده نطنز - آتشکده ساسانی - هتل قصرجهان

این بنای خشتی که به دوره ساسانیان بر می‌گردد و از چهار طاقی، 122 متری تشکیل می‌شود که چهار جرز آن روی 2 سکو واقع شده است که قبل از بازسازی آتشکده (در سال ۱۳۹۶دو جرز شمالی بصورت منفرد و دو جرز جنوبی همراه با یک طاق دیده می‌شد. چهارطاقی، محوطه‌ای در حدود 122 متر را در بر گرفته است. ارتفاع مجموع دو سکو چیزی حدود 2 متر می‌باشد و ابعاد ستون‌ها نیز حدود 2.5 در 2.5 متر است که هرکدام به‌ ابعاد 60 و 70 سانتی‌متر عقب‌نشینی دارند.

بخش جنوبی بنا به دیوار خانه‌های مجاور چسبیده و در دیوار غربی آتشکده که به یکی از منازل متصل است آثار بنای آتشکده مشاهده می شود. اما بخش شمالی و غربی بنا آزاد مانده و توسط باغ و زمین کشاورزی احاطه شده است.

به جز ستون‌های چهارگانه و طاق جنوبی و همچنین بخش بسیار کوچکی از لبه گنبد، سایر بخش‌های آتشکده به صورت کامل تخریب شده بودند. همچنین سه طاق دیگر و سقف آتشکده براثر عدم رسیدگی سقوط کرده بود. تنها دو ستون شمالی به صورت منفرد و دو ستون جنوبی همراه با یک طاق استوار باقی مانده بودند. این بنا بعدها مرمت و بازسازی شد و امروزه دوباره در اوج شکوه و زیبایی قرار گرفته است.

آتشکده نطنز - آتشکده ساسانی - هتل قصرجهان

در معماری آتشکده نطنز از قلوه سنگ و ملات خاک و گچ استفاده شده است. در کلاف کشی طاق ها از الوار چوبی و از اندود گچ در پوشش سطح داخلی بنا استفاده شده است. برخی ستون ها نیز دارای پوششی خاص از گچ و گل می باشند. آثار موریانه نشان دهنده حمله آن ها به الوار ها است که با از میان رفتن الوارها بر اثر تکان زلزله، گنبد این اثر با ارزش تخریب شده است. همچنین بر روی لایه‌ نازکی از گچ در بعضی از نقاط، آثار رنگ آمیزی نیز به چشم می خورد. احتمالا این رنگ آمیزی ها متعلق به دوره های بعدی بوده که آتشکده کاربرد اولیه خود را از دست داده و در واقع شاید بتوان گفت مربوط به زمانی است که مسجد دوره آل بویه در نزدیکی آن ساخته شد.

نزدیک بودن آتشکده و مسجد جامع حاکی از آن است که مسجد در اراضی آتشکده ساخته شده است. کهنسالان منطقه به نقل از پیشینیان اظهار داشته‌اند که در داخل محوطه آتشکده آثار قبرهایی وجود داشته که مالکین زمین‌های اطراف آن‌ها را محو نموده اند. احتمالا در دوران آل بویه از این مکان به عنوان آرامگاه استفاده شده باشد. در سال ۱۳۲۰ هنگام نوسازی خانه شخصی به نام حاج جعفر مهربانی واقع در جنوب آتشکده، چاهی در حیاط حفر شد. این چاه به کانال زیرزمینی که ابتدا و انتهایش نامعلوم بود برخورد کرد و در گود برداری حیاط نیز به گودالی با پوشش گچ مواجه گردیدند که مجددا آن را با خاک پر کردند. این آتشکده در کوچه پشت مسجد جامع نطنز در باغی موسوم به باغ امام جمعه قرار دارد.

آتشکده نطنز - آتشکده ساسانی - هتل قصرجهان

در روزگاران قدیم که آتش مقدس بود، موبدان در این بنا آتش می افروختند و مراسم دعا در آن برگزار می کردند و مهم ترین نیایش های دینی در آتشکده ها صورت می‌گرفته است.

از دیگر بناهای تاریخی شهر نطنز می توان به مسجد جامع نطنز اشاره کرد، معماری‌های باشکوه این بنا که با کاشی‌کاری و گچ‌بری‌های زیبا تزیین شده است، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. گردشگران با سفر به این دیار علاوه بر تماشای طبیعت سرسبزش، می‌توانند از این آتشکده و سایر بناهای تاریخی و جذاب دیگر شهر دیدن کنند تا با تاریخ و هنر مردمان شهر نطنز آشنا شوند.

هتل بین المللی قصرجهان آماده پذیرایی از میهمانان و گردشگران عزیز کشورمان از سرتاسر ایران می باشد. با اقامت در بهترین هتل نطنز می توانید دسترسی راحتی به جاذبه های گردشگری نطنز داشته باشید.

آتشکده نطنز - آتشکده ساسانی - هتل قصرجهان