تور مجازی

آبشار طامه نطنز


آبشار طامه در شهرستان نطنز واقع شده است. شهرستان نطنز از شهرهای تاریخی و مرکزی ایران است که در استان اصفهان و در میانه راه کاشان به اصفهان در دامنه کوه‌های کرکس قرار دارد. روستای تاریخی طامه نیز در دل دامنه‌های کوه کرکس و ۷ کیلومتری جاده فرعی (ابتدای نطنز سرابان) در شرق کوه کرکس واقع شده است. این روستا از طریق مسیری زیبا به قله کوه کرکس راه می‌یابد.

آبشار طامه نطنز - هتل قصرجهان

روستای طامه از سه طرف در محاصره کوه‌های زیبا و مرتفع واقع شده و دره‌ای پهناور با دامنه‌های پیچ در پیچ و سنگلاخ با پهنه‌های خاکی در کنار صخره‌های عظیم این خلقت بدیع پروردگار را زیباتر نموده است.آ

در انتهای روستای طامه رود کوچک آبی که سرچشمه آن از دامنه‌های کرکس می‌باشد جریان دارد که در مسیر خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است و کوهنوردان را به طرف قله هدایت می‌کند. روستای طامه در جنوب شهر نطنز واقع است و بدلیل واقع شدن در دامنه کوه سر به فلک کشیده کرکس از نقاط بسیار خوش آب و هوا، بی نظیر و ییلاقات درجه اول نطنز به شمار می‌آید. مهم‌ترین سوغات طامه گلابی است. پوشش گیاهی منطقه غنی و شامل گیاهانی چون آنغوزه، رناس ،هندوانه ابوجهل ،آویشن، گزنه، گون، شنگ و..که به خاطر کمبود بارندگی رشد در خور توجهی ندارند.

روستای طامه نطنز - هتل قصرجهان

در قسمت غربی روستا، دو دره زیبا دیده می‌شود که یکی از آنها در امتداد باغ‌های روستا قرار دارد و به "پاپول" معروف است. در انتهای این دره یکی از زیباترین آبشارهای موجود در منطقه به نام آبشار طامه با ارتفاع تقریبی ۲۳ متر نمایان است، آب این آبشار ازمنطقه دلاوان به سمت آبشار سرازیر می‌شود. دره دیگر نیز که به پاکدار معروف است، به دلیل وجود آب فراوان، آبشارهای زیبایی در مسیر قله کرکس بوجود آورده است. چشمه دلاوون، چشمه لاگله، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سید فاضل طامه با بقعه‌ی دوره تیموری، خانه‌های سنتی با پوشش چوب و خار و پشت بام هایی با پوشش کاه‌گل، از دیگر دیدنی های این روستا می‌باشد. در دره دیگر نیز که به "پاکدار" معروف است، به دلیل وجود آب فراوان، آبشارهای زیبایی در مسیر قله کرکس بوجود آمده است. در مسیرهای جنوبی قله کرکس (از مبدا روستای کشه) و همچنین مسیر شمالی (از مبدا روستای اوره و امامزاده سلطان) نیز آبشارهای فصلی ولی زیبا به چشم می خورد.