تور مجازی

امامزاده سید فاضل


آستان مقدس امامزاده فاضل (ع) در شهرستان نطنز، بخش مرکزی، دهستان کرکس، در دامنه تپه های شمالی طامه در میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده، واقع شده است. گنبدی ۱۶ ترک هرمی شکل که پوششی از کاشی‌های رنگارنگ با طرح‌های گوناگون، آن را فرا گرفته به چشم می خورد. این گنبد، آرامگاه فاضل ابن موسی بن جعفر (ع) مشهور به شاه سید می باشد.

امامزاده سید فاضل نطنز - هتل قصرجهان

بقعه اتاقی است مربع شکل با چهار طاق کم ارتفاع در چهار سمت آن و دارای دو ورودی شمالی و جنوبی که ورودی جنوبی را در آهنی دو لنگه با حفاظ میله آهنی فرا گرفته است. طاق نمای بخش شرقی، دارای نورگیری است با پنجره فولادی و طاق نمای سمت غرب را به صورت درگاهی در آورده اند. پیشانی طاق نما را نقاشی و گل و بوته فرا گرفته است.

ديواره هاي اطراف بقعه را تا ارتفاع ۱۵۰ سانتيمتر، اندودي از گچ پوشانيده و سپس در شش ضلعي‌هايي با خط نستعليق سفيد بر متن قهوه اي روشن ابياتي از دوازده بند محتشم نوشته شده و بخش بالاي آن را نقاشي هاي ساده و سپس در چها ضلعي‌هاي منظم و به هم پيوسته آيه الكرسي و جملات ناد علي به خط سفيد در متن قرمز و بالاخره در ابتداي شروع طاق آيات نخستين سوره ملك به خط ثلث، گچ بري شده است. ضريح آن چوبي مشبك از نوع كام و زبانه و فاقد نوشته و تزيين است.

قبر برجسته داخل ضريح ، به بلندي تقريبي ۱۰ سانتيمتر و داراي پوشش گچي است . كف رواق را كاشي هاي سبز رنگ ۲۰×۲۰ سانتيمتر با حاشيه‌هايي از گل و بوته آبي رنگ در متن سفيد پوشانيده كه روي آن را با قاليچه و پتو مفروش كرده اند.

امامزاده سید فاضل نطنز - هتل قصرجهان

این بنا متعلق به دوره تیموری می‌باشد و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مساحت این مجموعه در کل حدود 200 مترمربع مي باشد كه مساحت آن به همراه زمين‌هاي اطراف آن به 1200 مترمربع مي‌رسد. اين ساختمان قدمتي 700 ساله داشته و تاريخ آن به دوران تيموريان بر مي‌گردد.

گنبدي مخروطي شكل و كاشيكاري شده روي بقعه به ارتفاع 12 متر از كف قرار گرفته است. در كنار بقعه سالن اجتماعاتي به مساحت 800 متر براي برپايي مراسمات ديني ساخته شده است و همچنين 14 زائرسرا جهت رفاه حال زائرين دور و نزديك تدارك ديده شده است. مساحت زير بناي قديمي بقعه 100 متر مربع مي‌باشد و ضريحي فلزي در ابعاد 2×2/5 روي سنگ مزار امامزاده قرار دارد.