قلعه طرق رود نطنز


قلعه تاریخی طرق رود با قدمت 2000ساله و با مساحت 30 هزار مترمربع، 400 اتاق، دهلیز و راهرو در سه طبقه بر فراز صخره ای مشرف به شهر بنا گردیده است. قرار گرفتن این قلعه بر روی بلندی و دیوارهای مرتفع و غیر قابل نفوذ آن شکوه و عظمت خاصی دارد که هر نظر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.

قلعه طرق رود نطنز - هتل قصرجهان

معماری قلعه طرق رود


شکل مهندسی و معماری همسان و یک شکل، یکپارچه بودن مصالح و شکل بیرونی قلعه، بیانگر معماری واحد در ساخت این قلعه است. این قلعه در ارتفاع ۸ الی ۱۲ متر از پیرامون خود بنا شده که به ‌خاطر وسعت زیاد خود، به‌ صورت دهکده‌‌ای درآمده است. قلعه متشکل از کوچه‌های شرقی و غربی طویل به طول تقریبا 40 متر می باشد. راهروی قلعه از سنگ لاشه و خشت و گل بنا شده و در بسیاری از قسمت‌‌ها سرپوشیده است و در میانه مسیر راهرو، پلکان‌‌های طبقه بالا قرار می‌گیرد. ابتدای راهروی اصلی بدون سقف است و شبیه میدان کوچکی به نظر می‌رسد. چاه آب نیز در گوشهی دیگری ازقلعه به چشم می‌ خورد، این چاه از طریق تونل به قنات بزرگ طرق راه داشته و در گذشته آب مورد نیاز قلعه را تامین کرده است.


قلعه دارای ۴۴۰ اتاق بوده است که این اتاق‌‌ها همگی از خشت و گل و تیر چوبی ساخته شده و بیشتر آن‌ها به مرور زمان و در اثر فرسایش تخریب شده‌اند. دیوار ضخیم قلعه از سنگ لاشه ساخته شده و تنها در اطراف در ورودی قلعه کمی آجر به کار رفته است. در بنای این قلعه معماری بخش شمالی و جنوبی کمی از هم متفاوت است، در بخش شمالی، بیشتر خانه‌‌ها دارای پله‌ های مناسب و اتاق‌های نسبتا بزرگ است که برای سکونت، مناسب بوده و در طبقه زیرین انبار ساخته شده است؛ در برخی نقاط نیز قفسه‌‌هایی برای ذخیره کردن غلات و ادویه به چشم می‌آید. در بخش جنوبی قلعه اغلب خانه ‌ها کوچک هستند و اتاق‌‌ها به انبار یا دکان‌های ذخیره و نگهداری غلات شباهت دارند و در کل مجموعه اتاق‌‌های این بخش از قلعه بیشتر شبیه یک بازار بزرگ و تودرتو است.


یکسان بودن شکل اتاق‌ ها، تقسیماتی که در کف و زیرزمین اتاق ها و خمره‌ های بزرگی که در بخش های مختلف قلعه وجود داشته، بیانگر این است که این قلعه در گذشته برای نگهداری و انبار کردن محصولات کشاورزی و غلات استفاده شده است.


دروازه اصلی این قلعه در ضلع غربی و در میان دیواری ضخیم و آجری به پهنای یک متر که اتاق نگهبان، در بالای آن قرار دارد ساخته شده است؛ این اتاق محل تهیه آتش‌ مورد نیاز جهت دفع حمله دشمنان در گذشته نیز بوده است. اتاق نگهبان توسط روزنه‌ای به بیرون دید دارد و نگهبان می‌توانسته به راحتی افراد را شناسایی کند. درب دروازه نیز از سنگی یکدست با روزنه‌ای در بالای آن، ساخته شده است. قلعه همچنین دارای برج های دیده‌‌بانی بوده که تفنگچیان در این مکان با استفاده از میدان دید بسیار وسیع، وظیفه مراقبت و نگهبانی از قلعه را بر عهده داشته‌اند.