تور مجازی

خانه رهگشا


در ۱۳۰ کیلومتری اصفهان و در شهر بادرود از توابع شهرستان نطنز موزه ای وجود دارد که بزرگترین گنجینه مردم شناسی بادرود به شمار می ‌رود. این موزه به سراموزه رهگشای معروف است که در منزل شادروان علی اکبر رهگشای به همت فرزند ايشان دکتر محمد رهگشای تاسیس شده است. رهگشای به همراه همسر فرانسوی خود در سال ۱۳۷۲ خانه پدری را که در بادرود قرار داشت تعمیر کرد و تعمیرات اساسی را در ۱۳۷۵ به پایان رساند. وی پس از اتمام تعمیرات خانه پدری، سراموزه رهگشای را تاسیس کرد. دکتر رهگشای در این خانه بیش از 2000 قطعه تاریخی را در معرض دید عموم قرار داده است. این اشیاء تاریخی آداب و سنن مردمان حاشیه کویر را به نمایش گذاشته است.

موزه رهگشای نطنز - هتل قصرجهان

خانه رهگشای در کوچه «کوچه باغ» واقع گردیده که به ورودی باغات سرسبز و با طراوت ختم می ‌شده است. بنای این خانه همانند خانه‌‌‌‌‌های اقلیم خشک بوده و دانش معماری آن در تطابق و هماهنگی با اقلیم بیابانی کاملا قابل مشاهده است، به گونه‌ای که طی چهار فصل سال، به راحتی می ‌توان از فضا‌‌‌‌های مختلف آن استفاده کرد. طراحی باغچه‌‌های اطراف حوض مرکزی بنا، برگرفته از سنت قدیمی چند هزار ساله باغ‌های ایرانی است که به باغ عدن معروف است.درختان نمادین، با میوه‌‌هایی همچون انگور، انجیر، انار و نیز درختان کاج و سرو همانند سایر باغ‌‌ها و باغچه‌‌های معروف از جمله باغ تاج محل در هند، چهارباغ اصفهان، باغ فین کاشان نیز در این مجموعه دیده می‌ شود.

درب دو لنگه ‌ای چوبی دارای گل ‌میخ‌ها با کوبه‌‌های زنانه و مردانه، هشتی یا رواق در ورودی با سقف هلالی ضربی، سقف بلند گنبدی و نورگیر استوانه‌‌ای، دیوارهای ضخیم و طاقچه ‌ها و فرورفتگی ‌های متعدد برای نگهداری حبوبات و میوه ‌های خشک و لبنیات و همچنین طراحی باغچه‌ های اطراف حوض مرکزی برگرفته از معماری باغ‌‌های ایرانی در مقیاس کوچکتر است.

این منزل تاریخی در ایام نوروز پذیرای مهمانان خارجی و داخلی است. موزه رهگشای از معماری شگفت ‌انگیز ایرانی-اسلامی برخوردار است به نحوی که با گذر از هشتی و عبور از ایوان ستون‌ دار شاه‌ نشین و پایین رفتن از پله‌‌های نسبتاً عریض به میانسرای بیرونی قدم گذاشته و جهت میانسرا شمالی-جنوبی است که مصالح آجر، گچ، گل، خشت و کاشی در آن بکار رفته است. کف میانسرا با آجرهای چارگوش بر روی سنگ فرش قدیمی‌تر کفپوش شده و در میانه آن حوض سنگی بیضوی قرار دارد. در جبهه‌های غربی و شرقی بنا دیوارهای بلندی قرار دارد و در بالای آن طاق نماهای بزرگی به سبک اسلامی کار شده که درون آنها با کاهگل قرمز پوشیده شده است. ستون‌ها و پیشانی طاق نماها بوسیله کاشی‌‌های هفت رنگ پوشیده شده و در ضلع شمالی میانسرا، ایوان ستوندار، اتاق پنجدری، در ضلع جنوبی ایوان بهارخواب و در زیر آن سرداب وزیره و در جبهه جنوب شرقی کتابخانه (تالار بسم الله) قرار دارد.

سراموزه رهگشای


سراموزه رهگشای به عنوان بزرگترین گنجینه مردم‌‌شناسی بادرود با بیش از 2000 قطعه تاریخی، از نحوه آداب و سنن مردمان حاشیه کویری به طرز بسیار زیبایی چیدمان شده و هر سال در عید نوروز پذیرای هزاران بازدید کننده و گردشگر از سراسر ایران است.

موزه رهگشای نطنز - هتل قصرجهان

یکی از قسمت‌‌‌‌های این سراموزه خانه عروسک محلی است که شامل ۳۴ ماکت خانه عروسکی است که از حدود ۱۵۰ عروسک دست ساز شناسنامه‌دار با لباس‌‌‌‌‌های محلی از جنس پارچه، چوب، کرک قالی، نخ و پنبه و سایر موادی که با محیط زیست سازگاری دارد تشکیل شده است. عروسک‌‌‌‌های محلی سراموزه معرف افراد حقیقی و شخصیت‌‌‌‌های نخستین مشاغل و حرفه منطقه بادرود هستند. این موزه دومین موزه عروسک ‌‌‌‌‌های سنتی در استان اصفهان است. این عروسک‌ ها توسط بانوان منطقه ساخته شده که شامل شخصیت‌هایی مانند دلاک، ماما، گروه‌های شادمانی، حکیم ‌باشی، قالی باف، کوزه ‌گر و سایر حرفه‌هایی که در منطقه کویری وجود داشته ‌اند، هستند.

موزه رهگشای نطنز - هتل قصرجهان

کارگاه‌ها و برنامه ها موزه رهگشای


سراموزه رهگشا فعالیت‌‌‌‌های پژوهشی و آموزشی چون برگزاری کلاس‌‌‌‌‌های خوش ‌نویسی، نقاشی و طراحی با کمک اساتید محلی، انجام کارگاه‌‌‌‌‌ های آموزش نجوم و آشنایی کودکان و نوجوانان با مبانی علم اخترشناسی و رصد اجرام به کمک تلکسکوپ و بازسازی اجرام آسمانی با توپ و خمیر بازی، شناخت و معرفی گیاهان دارویی و ادویه ‌جات در چارچوب مدرسه‌ سبز، آموزش طراحی و ساخت عروسک‌‌‌‌‌ های بومی ننه نخودی برای نونهالان، آشنایی کودکان با خانواده‌ نت موسیقی با کمک روش‌ های نوین آموزشی برای کودکان، کارگاه‌ های آشنایی و شناخت تمبر، نقشه، نسخه، خط و سکه با بهره‌گیری از دانش کارشناسان مجرب مجموعه‌دار و غیره انجام می‌گیرد. علاوه بر این اجرای ویژه آیین‌های نوروزی مانند حاجی فیروز، اجرای موسیقی سنتی، رقص چوب و برگزاری مسابقات متنوع کودکان از جمله برنامه‌های نوروزی سراموزه رهگشای است.

موزه رهگشای نطنز - هتل قصرجهان